Coaching – a szakmai személyiség teljesítményének növelése
A coaching egy személy lehetőségeinek feltárására, mozgósítására irányul a saját képessége, teljesítménye növelése érdekében. A jövőbeli lehetőségekre összpontosít, nem a múltbeli hibákra. A coach és a coachee közötti támogató kapcsolat, a coach ösztönzése segítségével a coachee képes magából előhívni azokat a tényezőket, amik eredményre vezethetnek. A coach szerepe az, hogy képessé tegye a coachee-t arra, hogy jobban megértse helyzetét, és így, tisztábban látva, tudatosabban, jobb döntést hozzon.
Az alapvető cél a teljesítmény fejlesztése, növelése az akadályok csökkentése, megszüntetése által, a kérdés pedig az, hogyan érhető ez el a legjobban.
A coaching a szupervízió speciális formája:
- fókuszában a változás áll,
- megoldás- és célorientált,
- többnyire a döntéshozatal és a vezetői kompetenciák edzése.
Coach: edző, segítő.
Coachee: ügyfél, kliens.
Egyéni coaching
Egyenrangú, partneri kapcsolat a vezető, szakember szakmai elakadásának feldolgozására, támogatására, megoldására a teljesítmény növelése érdekében.
Team coaching
Csoportmunka felső- és középvezetők (menedzsmentek), szakmai kollektívák, szervezeti egységek tagjainak csoportja részére, szakmai elakadások feldolgozására, támogatására, megoldására a teljesítmény növelése érdekében.
Csoportos coaching
Csoportmunka különféle, egymástól független szervezetek vezetőinek, szakembereinek csoportja részére, ahol egymástól független szakmai személyiségek találkoznak szakmai kihívások, elakadások közös feldolgozására, megoldására a teljesítmény növelése érdekében.
Life coaching
A coaching nem csak a szakmai személyiség fejlesztésében, hanem a magánéletben, az életvezetésben is alkalmazható módszer, egyfajta segítő kapcsolat.